Board of Directors

The Wright State Alumni Board of Directors provides leadership for the Alumni Association and meets quarterly. In addition to establishing policies for the Association, the members also develop relationships with constituent groups. Please view the list below for our current Board of Directors and Committee members.

Board of Directors nominations are accepted year round by simply emailing alumni@wright.edu with the person’s name, class year and reason why they should be considered for board service. Board members must be Gold level. New board members and officers are selected by a committee of alumni external to the voting board and selection is based on involvement with the university, expertise needed for the Association, and demographics (age, sex, race, college, industry, etc.), to make sure we are representative of our alumni body.

The Alumni Association is a non-profit entity recognized by the state of Ohio. The code of regulations and annual 990 are available for review in the office Monday through Friday between 8:30 a.m. and 5 p.m.

View past presidents of the Wright State Alumni Association.

2018 Board of Directors

Tony Alexander, President

B.S. '88

Term Expires: 12/31/2019
Member Since: 2010

Amanda Burks, Vice President

B.A. '05

Term Expires: 12/31/2018
Member Since: 2016

Robert E. Reynolds, CPA, Treasurer

B.S.B. '88

Term Expires: 12/31/2020
Member Since: 2009

Jason Lansdale, Secretary

B.A. '00

Term Expires: 12/31/2020
Member Since: 2015

Daniel A. Baker

B.S. '12, B.S. '12, M.P.H. '15

Term Expires: 12/31/2020
Member Since: 2015

Chris Brookshire

B.S.N. ’11, M.S. ‘14

Term Expires: 12/31/2019
Member Since: 2017

Michael P. Brush

B.S.Ed. ‘02

Term Expires: 12/31/2019
Member Since: 2017

Paula C. Cosby

M.P.A. ‘12

Term Expires: 12/31/2019
Member Since: 2017

Eric Crouch

B.S.H.F.E. ’91, M.S.Eg. ‘95

Term Expires: 12/31/2019
Member Since: 2017

Deb Downing

B.A. '81

Term Expires: 12/31/2019
Member Since: 2008

Patricia D. Jones

M.P.A. '01

Term Expires: 12/31/2019
Member Since: 2012

Stacey M. Lawson

B.S.B '94, M.S. '96

Term Expires: 12/31/2020
Member Since: 2015

Edwin B. Mayes

B.S.B. '89, M.A. '96

Term Expires: 12/31/2018
Member Since: 2016

Christopher Moyer, Ph.D.

B.S. '85, M.B.A. '86

Term Expires: 12/31/2020
Member Since: 2009

Mary E. Murphy

M.S. ‘89

Term Expires: 12/31/2019
Member Since: 2017

Amanda Opicka

B.A. '07, B.A. '07

Term Expires: 12/31/20219
Member Since: 2018

Penny Profitt

B.S.B '94

Term Expires: 12/31/2020
Member Since: 2012

Michael J. Robertson

B.S.B.E. ’11, M.B.A. ’14, M.D. ‘16

Term Expires: 12/31/2019
Member Since: 2017

Richard D. Smith

M.D. '84

Term Expires: 12/31/2019
Member Since: 2008

Amanda Thompson

B.S.B. '08, M.B.A. '09

Term Expires: 12/31/2018
Member Since: 2016

Jerry Tritle

B.A. '81, M.B.A. '83

Term Expires: 12/31/2018
Member Since: 2016

Woody Willis

B.S. '83

Term Expires: 12/31/2020
Member Since: 2008

TyKiah Wright

B.S.B. '00, M.B.A. '01

Term Expires: 12/31/2018
Member Since: 2006